Masopust, tradiční slovanská slavnost přechodu zimy v jaro, dostal 8. března 2025 v Holešovické tržnici zcela nový rozměr. Chcete vědět, jak si Ploom představuje masopust? Jako noc plnou kontrastů a intenzivních prožitků.
Sobotní noc v Holešovické tržnici patřila Masopoostu – imerzivní akci, při které Ploom ve spolupráci s kolektivem Nebálu ukázali, jak může vypadat masopust v moderním pojetí. Návštěvníci se pohybovali na hraně mezi slovanskou tradicí a dekadentní párty, mezi veselým karnevalem a tajemným večírkem.
Dvě haly představovaly protichůdné světy. Hala 13, nazvaná Rozkvět, hýřila barvami, radostí a těšením se na jaro. Hala 17, označená jako Úpadek, nabízela tajemné bludiště a také temnější, niternější prožitek.
Stage Rozkvět byla plná květin, barev a zářivých vystoupení
V hale Rozkvětu odstartoval večer ve stylovém duchu Joska & Kiki, po kterém následoval energický Piqi Miqi. Kapela Bert and Friends přinesla na pódium své charakteristické skladby, které se vyznačují silným psychedelickým pojetím a abstraktními texty.
Jiří Korn představoval jeden z vrcholů večera. Nizozemské elektronické duo Weval rozproudilo dav těsně před půlnocí, zatímco Bratři uzavřeli program Rozkvětu svými chytlavými beaty.
Dalších z velkých jmen na programu byl Jiří Korn
V hale Úpadku mezitím vládla temnější atmosféra. Tea Sofia uvedla publikum do intimního hudebního světa, po ní následovala experimentální Yambro, která mísí rap s jazzem, soulem a RnB a podmanivá Miss Petty. Noc pak pokračovala elektrem v podání Nano Tone a DJ Perel. Taneční maraton v Úpadku završil set Dashe B2B NCOL.
Stage Rozkvět rozpohyboval i energický Piqi Miqi
Kromě hudby mohli návštěvníci po celém areálu objevovat umělecké instalace a performance. Cirk La Putyka předvedl akrobatické kousky inspirované masopustními tradicemi, herci například z divadla Husa na provázku zase svými interakcemi hosty rozesmáli i vystrašili. Umělci Jana Horejšová, Barbora Fastrová a Jan Bican vytvořili instalace reflektující kontrast mezi oběma halami.
„Masopust je o cyklech, o přechodu ze zimy do jara, o dynamice. To vše jsme se snažili přenést do obou hal i prostoru mezi nimi,“ doplňují organizátoři akce.
Cirk La Putyka předvedl akrobatické kousky, až se návštěvníkům tajil dech
Moderní pojetí masopustu se promítlo i do vizuálního stylu akce. Návštěvníci dodrželi doporučený dresscode a inspirovali se Ploom tipy, za co jít na masopust. Dorazili v kostýmech vycházejících z tradičních masopustních masek – nechyběli medvědi, kohouti, ale ani abstraktnější pojetí jara a zimy.
Návštěvníci se inspirovali při tvorbě masek i u tradičních postav masopustu
Mezi maskami nechyběli medvěd, smrt, ale i abstraktní pojetí jara a zimy
Fantazii se při tvorbě masek meze nekladly
A kdo neměl vlastní masku, mohl si jí na Masopoostu sám vyrobit
„Pod masku se můžete schovat, zpívat, tančit, být na jednu noc kýmkoliv, experimentovat, ochutnávat, objevovat, zkoušet,“ vysvětlují koncept organizátoři.
U Stolu hojnosti bylo možné ochutnat moderní interpretace tradičních masopustních pokrmů v podání Vnitroblocku, KRO kitchen či restaurace HolKa. Dále se podávaly signature drinky od Lidí z baru, Plzeňské pivo, moravská vína i prosecco.
Občerstvení bylo pečlivě sladěno s konceptem celé akce, Masopoost je totiž hlavně o hodování, veselí a dobrém pití. Samozřejmostí byla i Ploom zóna, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet zahřívaný tabák, objevit všechny možné podtóny náplní a vyzkoušet si dva nové typy.
TIP: Víte, že zážitek může dokonce vonět? Více napoví článek Smyslové hry a další zábava s Ploom.
Jan Bican vytvořil instalace zobrazující tradiční masopust
Slavnost trvala od 19:00 do brzkých ranních hodin, přičemž atmosféra se postupně proměňovala s tím, jak se návštěvníci pohybovali mezi oběma halami.
Akce ukázala, že tradiční slavnosti lze úspěšně přenést do současného kontextu a zaujmout různorodé publikum. Kombinace hudby, umění, gastronomie a interaktivních prvků vytvořila zážitek, který překračoval hranice běžné víkendové párty.